Nie ukrywam, że lubię powieści Marcina Ciszewskiego. Kilka tygodni temu na półkach pojawiła się jego najnowsza, otwierająca kolejny cykl, książka pod tytułem "Krüger. Szakal".
Koniec października 1918 roku. W Warszawie dochodzi do zuchwałego napadu na bank. Bandyci kradną znaczną kwotę pieniędzy oraz kosztowności ze skrytek klientów. Sprawą zajmuje się komisarz Jan Waligóra - doświadczony policyjny wyga. Sprawa wydaje się zwykła, jednak jeden ze świadków prosi stróża prawa o doniesienie mu, gdzie może znaleźć tych przestępców w zamian za informacje dotyczące śledztwa z początków służby Waligóry.
Marcin Ciszewski otwiera nowy cykl, którego głównym bohaterem jest Wilhelm "Wilek" Krüger - młody, jednak już doświadczony złodziej. Wraz z panem Henrykiem, zwanym Mentorem oraz Cyganem tworzą grupę, której sposobem na życie jest okradanie banków, jubilerów i innych miejsc, gdzie można zdobyć towary dużej wartości.
Fabuła książki jest podzielona na kilka wątków. Pierwszym jest rozmowa prowadzona między dwiema nieokreślonymi osobami - jedna z nich pełni rolę niby narratora dla drugiego wątku, czyli właściwej historii "Wilka". Ona też jest rozdzielona na dwa "strumienie" - bieżące wydarzenia oraz wstawki z dzieciństwa głównego bohatera oraz Cygana. Ostatni wątek to historia Kolcowa - człowieka, który jest silnie związany z Wilhelmem, choć Krüger nie jest tego świadomy.
Bardzo podoba mi się również cała koncepcja konfliktu pomiędzy bohaterami, choć kilka rzeczy autor mógł zostawić na dalsze części - w mojej opinii bardziej budowałoby to i zaostrzyło "apetyt" na kontynuację.
Choć akcja powieści jest dosyć spokojna, to są fragmenty, gdzie dzieje się sporo. Ciekawe jest też tło historyczne - wydarzenia mają miejsce w listopadzie 1918 roku. Jest to czas gdy Polska odzyskiwała niepodległość, ale nie było to ani łatwe ani bezbolesne. Lwów, gdzie dzieje się większość opowieści, staje się polem walki pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Marcin Ciszewski, historyk z wykształcenia, bardzo dobrze oddał klimat miasta w trakcie zbrojnych starć.
Atutem książki są dobrze scharakteryzowani bohaterowie, zarówno ci pozytywni (ja w tej grupie umieszczam i Waligórę i Krügera), jak i ci zdecydowanie stojący po drugiej stronie barykady oraz ciekawie poprowadzone wątki konfliktów (m.in. wzajemne animozje "Wilka" i Cygana).
Styl pisania nie odbiega od poprzednich książek autora, choć bliżej mu do tego z cyklu o Jakubie Tyszkiewiczu niż do przygód podpułkownika Grobickiego.
Polecam lekturę dla szukających dobrej sensacji, nie tylko w historycznym klimacie dwudziestolecia międzywojennego i, z racji, że jest to pierwsza część, gotowych poczekać na kolejną.
Chętni mogą się zapoznać z fragmentem powieści na stronie Salonu Literackiego
Tytuł: Krüger. Szakal
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2014
Stron: 391
Jak Ci już wspominałam, liczę, że szybko wpadnę na którąś z powieści Ciszewskiego, bo ogromnie jestem ich ciekawa :)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, ze jak najszybciej Ci się to uda :)
UsuńO rety, chcę tę książkę :) moja tematyka!
OdpowiedzUsuńNa stronie Znaku można ją kupić z autografem autora :) http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6048,Kruger-Szakal
Usuń